TÖRÖKORSZÁG - ISZTAMBUL

 

Isztambul elsőre

Huhh... Isztambul :) Mondhatom szinte remegő kézzel és mosollyal az arcomon vágok bele ebbe a leírásba. Imádom. Tudom, talán ezt sokszor írtam már más desztináció esetén is, de ezt TÉNYLEG IMÁDOM! Életem egyik legmeghatározóbb élményei fűződnek eme különleges területhez. Isztambul csodálatos. Törökország viszonylag kevés pontján jártam, így komplett Törökországot még nem tudom megítélni, de ha Isztambulból kellene ítélnem, akkor fantasztikus és varázslatos kultúra.

Maga Isztambul különleges, és valóban olyan tulajdonságokkal rendelkezik, ami egyedül álló. Csak hogy egy példát említsek, mert az egész világon ez az egyetlen olyan város, ami 2 kontinensen fekszik. A város ami egyszerre fekszik Európában és egyszerre Ázsiában. Ilyen nincs még egy a földön :) Hát nem különleges... Dehogynem! :D   Isztambul lakossága 15,6 millió fő :) 2020 év eleji adat.

Isztambult már Kr.e. 667-ben megalapították, Büzantion néven. Később, Konstantinápoly néven a Keletrómai Birodalom központjává vált. Bizánc és az Oszmán birodalom fővárosa is volt - ma már Törökországnak se a fővárosa, az 1923 óta Ankara, de Isztambul ma is a kereskedelmi és kulturális főváros. Az Istanbul nevet 1929-ben kapta: jelentése egyszerűen: "a városban".

Amikor életemben először jártam Isztambulban, nagyon meglepődtem. Igazából nem is tudom mire számítottam, talán inkább semmire, mármint, hogy elvárások nélkül vágtam neki, ám amikor odaértem, kissé ledöbbentem. Sokkolt amit láttam. Sok volt az utcán a kosz, és a kupi nem értettem miért. Arra gondoltam, hogy úristen, és még én akartam ide jönni, ezért fizettem :) (persze azóta már értem és minden megváltozott bennem) Persze ez csak az első kb 1 óra benyomása, és túl gyors, még a mélyrehatóbb megismerés előtti ítélkezés volt részemről. Aztán telt az idő, egyre mélyebbre hatoltunk Isztambul belvárosába és életébe, jobban beleláttunk a hétköznapjaikba, hogy hogyan is élnek. Látva őket éppen Ramadan idején, látni, hogy éjszaka hogyan ül össze a család a parkban a fűbe vacsorázni, étkezni, elfogadva és belekóstolva az ingyenesen felszolgált teákba, alig 1 nap és teljesen át tudtunk szellemülni.

Aztán megértettem estefelé, hogy miért néz ki úgy az utca ahogy, hogy miért van tele dobozokkal és szeméttel stb. Persze mert a 8-10 éves gyerekek kocsikon húzzák az utcákon fel le az árut, a helyi kis manufaktúrákban csinálják a cipőket, a bőrt, azt mázsaszámra húzzák pl ahhoz aki varrja, aztán zsákszámra húzzák át oda ahol ragasztják a talpat stb stb. Hát nem lennék gyerek Isztambulban (legalábbis a szegény rétegben annyi szent) . Ebbe belepillantva olyan szempontból is jó, hogy láthatjuk, hogy ők milyen sorssal vannak "megáldva" és hogy milyen életünk van valójában otthon. Tökéletes idézet erre:

"Kimentem a lelkek piacára, és kipakoltam
minden problémámat, hátha megveszi valaki.
Mikor körülnéztem, és megláttam a többiekét,
összecsomagoltam, és boldogan hazamentem."

(Garamota)

Szóval egy-két, állandóan a tabletet és százezres telefont nyomkodó elkényeztetett fiatalnak igen-igen jó uticél lehet Isztambul, lehet, hogy mikor az utcán barangolnak és látják a 8-10 éves forma gyerekeket, kocsit húzni felfelé az emelkedőn, mint a málhás szamár, úgy hogy jóformán semmijük sincs, talán átértékelik a legutóbb levágott hisztijüket, amiért nem kapták meg a legújabb negyed millás Iphone-t. Egy próbát megérne legalábbis.

Eljutás Isztambulba

Nagy-nagy bánatunkra a Wizzair megszüntette az isztambuli járatát :( Nagy szívfájdalom volt ez, mert volt már olyan is, (egyszer) hogy egy irányban, (oda) 3090 Ft-ért repültem ki Isztambulba. Azért ez durva. Sajnos voltak olyan terror cselekmények akkoriban épp Isztambulban, ami jelentősen visszavetette az odautazók számát, ezért profitábilis okokra hivatkozva, érthető módon a Wizz megszüntette eme járatát. Rögtön másik alternatívát kellett keresni. Az ember azt hinné, hogy akkor oké, ott a török Turkish Airlines mint megoldás, hát szerintem ez nem megoldás, mert 80-100.000 Ft-ért köszönöm, nem megyek Isztambulba inkább soha többet. Nem sokkal később rátaláltam a Pegasus Airlines járatára, ami egy török fapados légitársaság, és azok megfizethető áron rendszerint (persze időponttól függően) kb 40.000 Ft-ért retúrban bőrönddel együtt elvisznek. A Wizzair-hez képest persze rosszabb, de a Turkish-hez képest viszont sokkal jobb, szinte egyetlen alternatíva lett ez a megoldás. Mivel nagyrészt a hotelszoba olcsó, az ottani költségek, étkezés pedig filléres, így nem is aggódtunk és nem is kerestünk tovább. A repülési idő kb 2 óra 10 perc. Az időeltolódás +1 óra sajnos, tehát oda felé veszítesz 1 órát. 13:20 körül szállunk fel Budapestről és 16:25-re szállunk le Isztambulban. A repülőtér a Sabiha Gökcen repülőtér, ami már Ázsiában van, kb 70 km-re attól a ponttól ahová menni szeretnénk. A repülőtérről több bejutási lehetőség is van, de pl 20 Euro irányonként visz spéci VIP kocsi, ami egyenesen a szállodához visz. Az út nem rövid, kb 1 óra, de már a kocsiból is lehet, és érdemes is nézelődni. Az már csak hab a tortán, hogy átmegyünk a Boszporusz Hídon is, tehát Ázsiából átmegyünk Európába. Egy út, két kontinens :

Kiegészítés : kb 10 év kihagyás után, 2023 nyarától kezdve a Wizzair légitársaság már repül közvetlenül Isztambulba. Ez már nem Ázsiában a Sabiah Gökcne repülőtérre száll le, hanem a városhoz sokkal közelebb, az Európai oldalon, az Atatürk repülőtéren. Innen nem is fontos nagyon transzferrel számolni, mert közvetlenül metróval is be lehet jutni a városba, úgymond fillérekért. 

Hagia Sophia (Ayasofya)

Az Isteni bölcsesség temploma egy bizánci ortodox bazilika, 1985 óta az UNESCO Világörökség része. 1453-ban mecsetté alakították, mára már a múzeum funkciója megszűnt, és 2022-től ingyenesen látogatható.  Az akkori általános közvélekedés szerint nem volt hozzá fogható méretű templom az egész korabeli „keresztény világ”-ban

Kék mecset

Az 1609-1616 között épült Kék mecsetet (vagy Ahmed szultán mecsetje, törökül: Sultan Ahmet Camii) I. Ahmed szultán építtette. A mecset hat minarettel is rendelkezik, Törökországban ezt csak az Adanában található dzsámi "mondhatja el magáról". Lenyűgözőek a mozaikjai. A Hagia Sophiával szemben áll, az építők nem titkolt célja volt, hogy megmutassák: az iszlám építészet is képes ilyen monumentális alkotások létrehozására. A mai napig egyházi épületként funkcionál. Ezért csak mezítláb lehet belépni, és az ima idején nem lehet bemenni, ekkor lezárják a turisták előtt.

Elsüllyedt palota

A Hagia Sophia közelében elhelyezkedő régi víztározó meglátogatása hatalmas élményt nyújt. Ez a 150 méter mélységben fekvő, 134×54 méteres, 336 oszloppal rendelkező ciszterna a legnagyobb az Isztambul alatt fekvő ősi víztározók közül. A hangulat mellett a medúzafejek is figyelemre méltóak. Történelmi források szerint 7000 rabszolga dolgozott a megépítésén. A 6. században épült, helyén korábban egy 3-4. századi bazilika állt. 1988 óta látogatható.

Topkapi Palota

A Topkapi palota (magyarul ágyúgolyó palota) 1459-1465 között épült, a világörökség része, Isztambul egyik legkedveltebb látványossága. Ez volt a szultánok rezidenciája, valamint az Oszmán Birodalom központja 1465-1856 között. Volt, hogy 4000 ember lakott benne. Ma múzeum. Több épületből, és udvarból álló, 700 ezer m2-es hatalmas komplexum, érdemes több időt rászánni (legalább 4 óra a bejárása), és a háremet is megtekinteni, sok érdekességet kínál. Láthatjuk, hogy éltek a szultánok, képet kaphatunk nagyságukról, és elképesztő gazdagságukról. A kilátás is szép innen a Boszporuszra.

A Nagy bazár

 Az isztambuli Nagy Bazárban varázslatos látogatást tehetünk a keleti piacok izgalmas, és pezsgő, egyben kaotikus világába. Vásárolhatunk, vagy csak nézhetünk ékszereket, szőnyegeket, bőrárukat, ruhákat, antik tárgyakat, kerámiát, fűszereket, édességeket, vízipipákat. A bazár igen népszerű, és izgalmas, kihagyhatatlan látványosságnak számít. Itt mindent meg lehet kapni: amit nem, azt pedig valahogy elővarázsolják! A Nagy Bazár egyike a világ legnagyobb, és legrégibb fedett piacainak: 61 fedett utcán (!) több mint 3000 bolt található meg itt. Akit elvarázsol, az egy egész napot is el tud itt tölteni.

Galata-torony

A középkori kőtorony 1348-ban épült. 66,9 méter magas, a városból szinte mindenhonnan látható. És, róla is nagyon sok látszik a városból, a csodálatos panoráma miatt érdemes felmenni. Lenyűgöző a látvány Isztambulra és a Boszporuszra. A torony tetején kávézó, alatta két szinttel étterem működik. A Galata-toronyba lift visz fel, de a liftezés után még szükséges 70 lépcsőfok megmászása. Illetve, magához a toronyhoz, a dombra feljutni is kis gyaloglást igényel.

Taksim tér

 A Taksim tér Isztambul leghíresebb tere, a város érdekes modern részének központja, fontos közlekedési csomópont, felvonulások, ünnepségek helyszíne. Az utóbbi években is sokszor hallani róla különböző tüntetések kapcsán, de már a '70-es években is a tüntetéseknek is a központja volt. Ugyanakkor maga a tér nem kifejezetten érdekes, különleges, vagy szép, nem mondható turistalátványosságnak. Az éjszakai élet, valamint éttermek, kávézók, üzletek miatt, és Isztambul modern részének hangulatáért érdemes a környékére ellátogatni. Ha tüntetés van, akkor viszont kerüljük el a Taksim teret!

Istiklal utca

A Taksim térból nyíló, majdnem a Galata-toronynál végződő utca Isztambul leghíresebb sugárútja. Az 1,4 kilométer hosszú, pezsgő sétálóutcában rengeteg üzlet, valamint művészeti galériák, mozik, színházak, könyvtárak, éttermek, kávézók, pubok, és éjszakai klubok helyezkednek el. A téren akár 2-3 órát is lehet sétálgatni, lassú tempóban meg-megállva, az üzletekbe betérve, megebédelve. Az éjszakai életet keresőknek érdemes ide jönniük esténként

Emirgan Park

Az igazán gyönyörű parkban rengeteg tulipánt és jácintot csodálhatunk, és szép vízesés is van, tavak, kacsák, továbbá panoráma a tengerre. A parkban lévő három étterem valamelyikében meg is ebédelhetünk. Egy csendes oázis a hangos, zsúfolt Isztambul közepén (bár általában sokan vannak itt is). Területe 470 ezer m2, ezzel a város egyik legnagyobb zöld övezete.

Na ez is egy csoda Isztambulban. Fantasztikusan jól kitalálták. Budapest, vagyis hát komplett Magyarország sokat tanulhatna tőlük. A legjobb és legolcsóbb közlekedési módok kompletten a tömegközlekedés, és annak minden formája, legyen az metró, villamos, busz, hajó, vagy fogaskerekű. A legáltalánosabb tömegközlekedési eszköz a villamos, legalábbis mi naponta többször főleg azt használtuk, és a jövőben is azt fogjuk. Megmondom őszintén Törökországban máshol igen, de kimondottan Isztambulban még nem taxiztam, így arról nem is beszélnék most, mert annyira jól kitalálták a közlekedést a városban, hogy azok teljesen megfelelnek a legtöbb, átlagos turista számára.

A villamos használata, úgy a legegyszerűbb ha kiváltasz egy Istanbul Cart nevezetű, Isztambul kártyát. Ez egy egyenleggel feltölthető utazós kártya. Hogy miért jó ? Mert kedvezményes és olcsó. A kártyát akár egy újságárusnál fel tudod tölteni, akár a villamos megállókban, talán mindegyiknél vannak töltő állomás is. A kártyát oda érinted egy érzékelőre, ezzel a rendszer érzékelte a kártyád egyedi számát, és látja annak egyenlegét. 30 másodperced van arra, hogy valamilyen tranzakciót csinálj vele. Tehát odaérinted a kártyát, és a pénzbedobó nyíláshoz teszel pl egy papír 20 lírást, ami kb 900 Ft. Azt beszedi és 1-2 másodperc alatt már a kártyádon is van. Fontos: váltani nem lehet vele, és nem ad vissza. Amit beszívott az automata, (bankjegyet) annak egyenlege rákerül a kártyára és ennyi. Használhatod.

A kártya birtokában és a rajta lévő egyenleg segítségével már bátran utazhatunk jobbra balra. Ez nem napi jegy, hanem minden egyes utazásnál, buszra vagy villamosra való felszálláskor ismételten le kell húzni, tehát fizetni vele. A jó hír, hogy minden egyes utazás során egyre olcsóbb lesz az utazás. Az első alkalommal pl. egy db kártya érintés, tehát "jegy vétel" pl 4,1 TL összegbe kerül, vagyis, tehát kb 210 Ft-ba. Aztán ha másfél órán belül ismét használod, tehát újra utazol tovább, újabb jegyvétellel, akkor az már csak 3,2 TL összegbe kerül, ha újra akkor már csak 2,5-be és így tovább. Másfél órán belül 5-ször használhatod "ingázásra" és a végén már csak kb. 1 TL-ba fog kerülni egy utazás a villamoson tehát akár végállomástól, végállomásig utazhatsz vele kb 50 Ft-ért. Azért ez elég baráti szerintem, iszonyú olcsó.

Ez a kártya jó lesz a fent említett metró, villamos, busz, hajó, vagy fogaskerekűre. Mi pl úgy szoktuk használni, hogy a szállodától (az óvárosból, SULTANAHMET negyed), felsétálunk a villamos megállóhoz, és megyünk vele kb 5-7 megállót, a végállomásig, a mi a KABATAS megálló. Leszállunk a villamosról és sétálunk a hajó kikötőbe, ami kb 1 perc. Ott is használjuk a kártyánkat a hajós kapu beléptetőnél, de ezzel így már a 2. érintésnek számít a közlekedésben, így a hajó jegyet már olcsóbban is vettük meg :)  A hajó jegy is mint szinte minden picit drágább lett, kb 21 Líra, ami kb 600 Ft.

Ha már HAJÓZÁS. Vannak cégek, akik a Boszporusz hajótúrát kb 100 Euroért árulják. Nos, ezt mi sosem próbáltuk ki mert 35-40.000 Ft-ért nevetséges árnak tartjuk. Ehelyett a képen látott hajóval szoktunk tórára indulni mely 4 szigetet érint, és a legutolsó BÜYÜKADA állomáson szállunk ki. Ez a Herceg Szigetek negyedik szigete. Gyönyörű szép. ....és ami nagyon fontos, hogy egy csodás másfél órás hajótúra áll elötted, 4 csodás szigettel és kikötővel, mely összesen kb 600 Ft :) Ugye jobb mint a 35-40.000 Ft ? :)

1-2 apró szó...

"FONTOSABB TÖRÖK KÖSZÖNÉSEK
Szia - Merhaba (ejtsd: merhaba). A merhaba nyugodtan használható napszaktól, nemtől függetlenül vadidegenekkel és idősebbekkel szemben is. A merhaba lehet szia, üdvözlöm, jó napot, jó estét, és minden, ami éppen a magyarban odaillene. A merhaba a jolly-joker, mindenre jó
Jó reggelt! - Günaydın (ejtsd: günájdin)
Jó napot! - İyi günler (ejtsd: iji günler). Egész nap használható, üdvözléskor és elköszönéskor is.
Jó estét - İyi akşamlar(17 óra után már mondhatod) ejtsd: iji áksámlár
Viszlát - Görüşürüz (ejtsd: görüsürüz)

MEGKÖSZÖNNI ÉS KÉRNI VALAMIT TÖRÖKÜL
Köszönöm - Teşekkür ederim (ejtsd: tesekkür ederim)
Köszönöm - Sağ ol (ejtsd: száol)
Kérem - Lütfen (ejtsd: lütfen)
Nincs mit - Bir şey değil (ejtsd: birsej déil)
Szívesen - Rica ederim (ejtsd: ridzsa ederim)
Nagyon kedves magától - Çok naziksiniz (ejtsd: csok náziksziniz)"

ALAP KÖLTSÉGEK:

Ami nálam lenni szokott, mint kötelező költség értelemszerűen a repülőjegy. Mivel rugalmas vagyok időben, így akkor megyek amikor olcsó, de nagyjából maximum retúrban 40-60.000 Ft. 

A Transzfer az igen-igen képlékeny dolog, de amivel bátran számolhatsz, VIP transzfer az 20 - 20 Euro irányonként, szóval maximum : 14.000 Ft.   Ennél csak kevesebb lehet.  (az új lehetőség által, az Atatürk repülőtérrel jóval olcsóbb a transzfer, ám most már akár 1 metrójegy áráért is bejuthatunk a városba)

A 3. tétel a hotelszobád. Ez pl 4éj 5 napra 1 főre (30-40.000 Ft volt 2020-ig)  mára (2023) már 80-100,000 Ft  :(

E fenti 3 dolgot, nagyon olcsóbbá tenni, lefaragni nem igazán lehet. Max talán mínusz 10%.

ISZTAMBULBAN LÉVŐ KÖLTSÉGEK :

Az étkezés igen-igen jó áron megy. Bizonyos éttermekben ha csak 1 tányér levesre vágysz, akkor 1,5 TL az ára, ami kb 70 Ft. Tudom nagyon furcsán, nevetségesen hangzik, de ennyi. Ez általában bableves, ami nagyon finom, és 1 tányér az egy kellemes adag, jól is laksz. Persze lehet enni, tisztességesen is, csirkeszárnyakat, vagy csirkemell, vagy kecske, bárány stb., halakat, spagettit, tésztát, salátákat, és amit csak akarsz, ekkor azért a 70 Ft úgy 1500-1800 Ft is lesz, de ezért már bőségesen és finomat ettél.

Amikor az utcán sétálgat az ember, és bekapna valami finomat, sütit, vagy valami ropogós kalácsot stb., esetleg főtt kukoricát, akkor kb. 1 és 3 TL líra között fogsz fizetni, tehát 50 és 150 Ft nagyjából. A balatoni 600-800 Ft-os kukorica ár mellett még ez is nagyon baráti. Így étkezésre nagyon minimális összeg kell.

A tömegközlekedés: szerintem nagyjából a 4-5 napra, kb 2 - 2500 Ft-ot emészt fel, ebben már benne vagy a hajókázás és a villamos is, illetve a fogaskerekű (Furnicular).

Belépők: Amit nem szabad kihagyni az a TOP KAPI PALOTA, egyik leglátványosabb, és legtöbbet adó látnivaló. 3 órás program szerintem minimum. Csodás környezet, csodás kilátás, szuper hangulatos kávézók, stb stb. Kb.: 3500 Ft . Kék mecsetet érdemes választani az Hagia Sophia (Ayasofya) helyett, és nem csak azért mert ingyenes, hanem mert szebb is (mármint szerintem) , de tény, hogy ingyenes is. Ami érdekes lehet még az a 3000 éves víztározó, ciszterna, mely belépő díja kb 920 Ft. A többi dolog, a Nagy bazár, a fűszerbazár, a Galata-torony kívülről, a Taksim tér, a Boszporusz látképe, a parkok, a Kék mecset, és az előtte lévő park, a Istiklal utca mind mind ingyenes, és hatalmas élmény.

ELŐNYÖK - HÁTRÁNYOK

HÁTRÁNYOK :

- Olcsóbb, szokványos fapadosokkal nem közelíthető meg :(

- A helyenként túl rámenős, és ebből kifolyólag már már bunkó piaci árusok

- Aki pl a dubaji tisztasághoz "szokott" vagy arra számít... ... szóval a tisztaság kapcsán picit csalódik.

- Útlevél kell


ELŐNYÖK

- Fantasztikus kultúra, fantasztikus lehetőségek

- Szuper programok, szuper látnivalók, sosem unatkozol

- Baráti, családias hangulat, atrocitás nélkül, barátként kezelik a magyarokat

- Iszonyatosan olcsó, atom jó árak, a magyar pénztárcához hyperideális :)

- szuper városi közlekedés, gyorsan, változatosan és szuper olcsón

- Vásárlási/bevásárlási lehetőségek, ami párosul a Pegasus Airlines kb 4-6000 Ft-os poggyász árával :)

- Útleveles úticél, de nem kell vízum

Ha bármi kérdésed vam, vagy tanácsot kérnél, írj üzit