Hogyan utazzunk fapados légitársaságokkal?










Hogyan utazzunk fapados légitársaságokkal?

Vannak, akik utálják a fapados légitársaságokat, és úgy gondolják, hogy drágábbak “rejtett díjaik” miatt, mint a teljes körű szolgáltatást nyújtó, prémium légitársaságok. Ez azonban nem igaz, és ezt tegyük is akkor rendbe!

A fapados légitársaságok általában kisebb, kevésbé ismert repülőterekre repülnek a városközponton kívül, hogy pénzt takarítsanak meg, persze nem nekünk, hanem maguknak. Ezek a fapados légitársaságok azért tudnak 3-4-5000 Ft-os repülőjegyet biztosítani számunkra, mert a kisebb, a várostól általában távoli repülőtér kerül nekik kisebb költségbe, vagy pedig ha mégis általános nemzetközi repülőteret használnak, akkor azt olyan "kieső" időszakra teszik, mint a kényelmetlenül korán induló (06:00) járatok, vagy igen-igen kései, 22:35 és akár még később induló járatok. 

Tökéletes példa a távoli, kisebb repülőtér alkalmazására pl amit a Ryanair légitársaságnál látunk. Párizs esetében lehetne az  Orly repülőtér, vagy éppen a 2. legjelentősebb a  Charles de Gaulle repülőtér, melyek városközeliek és a legmesszebb fekvő reptér is 30 km-re van. Nos, a Ryanair légitársaság, hogy olcsó üzemeltetésű móddal tudja biztosítani az olcsó jegyet, így a Párizstól kieső Beauvais repülőteret választotta, amely bizony kb 90 km-re található a várostól. Ez nekünk utazóknak plusz bonyodalmat , időt, és további költséget okoz, hiszen 90 km-ről be is kell jutnunk a városba.

Tehát összegezve, vagy a várostól távoli, kisebb repülőtereket tudja használni, vagy a normál repülőtereket de kissé kellemetlen időszakokban, így tud nekünk olcsó repülőjegyeket biztosítani.  

1. A jegy vásárlás után van még valami tenni valóm ?
Óh, igen van! Jogosan hinné azt az ember, ha regisztráltál egy légitársaság holnapján, kerestél és kiválasztottál egy neked tetsző utazást, pl Budapest - London oda vissza.  
Kitöltöd a megfelelő adatokat :
1. beírod a pontos neveket 
2. kiválasztod, hogy kell-e gépre felvihető bőrönd, vagy éppen feladható poggyász
3. aztán kiválasztod, vagy a neked felkínált üléseket, (pénzért) vagy választasz magadnak (pénzért), vagy elutasítod a szék választást, és így fenn áll a lehetősége hogy nem ablak mellé ülsz, sőt nem is azon családtagod mellett, akivel épp egyszerre veszed/veszitek meg a repülőjegyeket
4. a következő ablakban kiválasztod, vagy épp elutasítod a felkínált transzfer, vagy épp autóbérlési lehetőséget, végül elutasíthatod a biztosítási kínálatot is.
5. legvégül ha már mindenen túl vagy. akkor jön a fizetés, amelyet akár számlaszámra való átutalással, akár bankkártyával tudsz fizetni. (vagy akár már meglévő kreditet is beválthatsz) 

Ha mindezen túl vagy, joggal hihetnéd, hogy készen vagy, nincs több dolgod. De ez nem igaz! 
A légitársaság indulás előtt még feladatot ad neked. Ez a feladat az online check-in. A feladat nem bonyolult, csak elő kell keresni a légitársaság honlapján a saját foglalásod és megcsinálni ezt a folyamatot. Annyi a dolgod, hogy be kell írni az adatidat ami személyi igazolványban vagy éppen útlevélben van. (igazolvány száma, kiállítási dátuma, lejárati dátumod, születési időpontod)
Miért fontos ez ?
Ha ezt a becsekkolást nem csinálod meg otthon, akkor rögtön a repülőtéren költségekbe vered magad. 
Az előbb említett folyamat, kb 3 percig tart, és a vége az az, hogy megszületik a kinyomtatható repülőjegyed, másnéven : beszállókártyád. Sima nyomtatóval, A4-es lapra kell nyomtani és kész, vagy éppen ma már PDF-et is lehet használni, okostelefonnal, tehát a digitalizáció ma már ebben is segít. Ettől függetlenül én (vésztartaléknak) mindig nyomtatok 1 példányt, nehogy az legyen, hogy lemerül a telefonom és akkor ... buktaaa... :)
Visszatérve, ha ezt nem csinálod meg otthon, és úgy mész ki a repülőérre, hogy se nyomtatva nincs, se digitálisan nincs nálad, és persze el sem végezted az online check-in-t akkor a pultnál lévő hölgyek szívesen kinyomtatják a repülőjegyedet, jegyenként, (fejenként) és irányonként 5,200 Ft-ért, tehát oda-vissza több mint 10.000-ért.  Ugye milyen "kedvesek"?

2. Mit tartalmaz a jegyem ?

A kérdés jó, a jegy 1 valamit tartalmaz. A nevedre szól, ami téged eljuttat A pontból B-be. A repülőjegy egyetlen pozitív tartalmi eleme az az ,hogy tartalmaz egyetlen 1 db kézipoggyászt, amit magaddal vihetsz a gépre. Az itt látható kép kissé fura lehet, de alább elmagyarázom.

Fontos a méret,  de vannak kiskapuk ! 

A bal oldali képen látszik a hivatalos méret. a Wizzair-nél ez a 40x30x20 cm-es kis bőrönd.  Ez tartozik az alap repülőjegyedhez ingyen. Csak ez az 1 db és semmi más! Na most én csalni szoktam :)  Ugyanis hátizsákkal szoktam utazni. 5 napra ebbe kényelmesen elférek. A jobb oldali képen látható sima sport hátizsákkal utazom, gyakorlatilag mindig. Pirossal jelöltem a méretét, és mutatja, hogy minden egyes mérete meghaladja az Wizzair által előírt méretet. De ez a kiskapu. A hátizsák, nem egy merev falu bőrönd, hanem puha és rugalmas.  Ha belekötne bárki, (és szoktak) hogy bizony a magassága nem 40 cm, hanem 50, akkor fogom magam ráülök, beletérdelek stb, és máris méretre nyomom.  Na ebbe kössenek bele, mert így már 40 cm.  Érhető? A merev falú bőrönddel ezt nem tudod megcsinálni, így ha 40 cm helyett 41 cm, akkor máris repül a büntetés (1 cm miatt).  De az én 10-12 cm-rel nagyobb, rugalmas táskám meg fog felelni a méret előírásoknak :)

3. Oda-vissza jegyet vettem, de ez mégsem retúr jegy, mit jelent ez?

Nagyon fontos tudni, hogy a fapados légitársaság esetén, pl Wizzair, Ryanair, Easyjet stb, tehát a LowCost légitársaságoknál a 2 repülőjegy igazából nem függ egymástól. Ezt azt jelenti, hogy ha vettél egyszerre, egy foglalással egy Budapest London és vissza London Budapest járatra jegyet akkor joggal hihetnéd, hogy ez egy oda-vissza retúr jegy, de nem így van. Ezeknél ez egymástól 2 különböző útra szóló jegy.  Ez miért fontos? példa : Ha a "normál" Prémium légitársaságok jegyét nézzük, (Lufthansa, Klm, Qatar, Emirates stb) akkor azoknál bizony az oda-vissza szóló jegy az igen, az retúr jegy. Ennek van előnye, de hátránya is. Hátránya pedig az, hogy ha tegyük fel vettél egy retúr jegyet Budapest Thaiföl - Thaiföld Budapest útvonalra.  (pl oda : november 10  vissza november 25.) Tegyük fel, hogy az oda utat valami dolog miatt (esküvő, haláleset, betegség) lecsúsztad, pl 1 nappal és azt gondolod, sebaj, akkor némi plusz költséggel veszel akár egy másik társaságnál jegyet és pl 1 nap csúszással november 11-én kimész Thaiföldre, hogy elkezd a Thaiföldi pihenésed, és majd a haza jegyeddel ami ugye november 25-ére szól, majd azzal hazajössz. Akkor szembesülsz a rossz hírrel, hogy ha az ODA jegyedet nem használtad fel, akkor a vissza jegyed is törlődik :(  Ez elég nagy baj, de hát így van...

Nos, mivel a fapados légitársaságok pl wizzair esetében egymástól nem függenek a jegyek, így az eredeti London oda járatot ha nem használod fel, pl inkább vonattal mész ki Londonba, attól a visszafelére szóló repülőjegyed még tökéletesen fog működni, és haza tudsz repülni vele. 

4. Hol fogok ülni a gépen ?

A régi rendszer már megszűnt. Régen, kb 10 éve (2013-ban) még úgy volt pl a Wizzair-nél is, hogy ahogy sikerült felszállni a gépre, vagyis amilyen gyorsan, úgy volt szerencséd elfoglalni a jobb üléseket. Ez természetesen jó magyar módra, rohanást, tolakodást eredményezett, szinte ölték egymást a sok okos ember, mert ő akar ülni pl nagyobb lábteres ülésre, vagy épp ablak mellé. Szóval ez már mára megszűnt és mindenképpen hely jegyed lesz, konkrét ülés számmal. 
Ennek 2 módja van.  Az első, hogy egész egyszerűen veszel 1 helyet.  Ez sajnos értelemszerűen pénze kerül és sajnos sokszor nem is olcsó, csináltam egy kamu foglalást, elkezdtem venni több jegyet, csak hogy lássuk mit kínál a légitársaság.

Látható, hogy 3 fő esetén mibe kerül. Szörnyű (szerintem)  Van hogy maga a repülőjegy nem kerül ennyibe, tehát néha a szék ára többe kerül, mint a konkrét utazásod. Ez van :(  A lényeg, hogy ez az egyik mód, hogy veszel magadnak széket a képen látott ár sávban. Ez elég általános ár, ennyire kell számítani. 1 fő kb 7-8000-ért oda és 6-7000-ért vissza árra. Látható az is, hogy már ekkor a vissza útra is felkínálja a lehetőséget. Ekkor nincs meglepetés, megvetted a széket oda ahova, ezt látod is a gép alaprajzán és ennyi. 
A második mód az, hogy nem fizetsz érte. Tehát erre is van mód. Tegyük fel vettél egy jegyet januárban és április 10-én fogsz repülni. Nincs is más dolgod, mint várni (meg hát nem is tehetsz mást). Amikor már közeledik az indulás napja, akkor indulás előtt 48 órával, a példa esetében április 8-án el fogod végezni a becsekkolás folyamatát. A folyamat elérkezik oda, hogy a székválasztást még egyszer, utoljára megkérdezi, (tehát ismét pénzért, ha még szeretnél) de létezik ingyenes módja is. Ennek hátránya, hogy nem tudod hova fog szólni. Ha egyedül utazol nagy jelentősége nincs szerintem, na de ha pároddal, feleségeddel, barátoddal stb, akkor elképzelhető, hogy Te ülsz a 13. sor C ülésén, és a barátod ül a 33.sor D ülésén, tehát egymástól 20 sorral odébb. Ez van, de legalább ingyenes volt. Ezzel a móddal is a becsekkolás úgy záródott, hogy kaptál egy FIX széket, tehát már tutira fix ülésen fogsz ülni, és nem fizettél érte.  

5. Lemondható az utazásom ? 

Válaszolhatnék 1 szóval is : NEM!  De azért fejtsük ki egy kicsit ! A lényeg, hogy a Wizzair és Ryanair és egyéb fapados légitársaság minden, csak nem rugalmas. Normál esetben azt mondanám, hogy a jegy nem lemondható, de vannak lehetőségek. Igazából egyik rosszabb, mint a másik, de van. 
példa 1 .: Az első példa amin tudom érzékeltetni az az, hogy tegyük fel találunk repülőjegyet 6000 Ft-ért ODA és 7000 Ft-ért VISSZA  pl Rómába. Megveszed és örülsz, mert olcsó lett. Ám az élet hozott valami rossz dolgot, (beteg lettél, közbejött egy fontos dolog, akár műtét, nem kaptál szabadságot a munkahelyen stb) és nem tudsz menni. Rossz dolog, de előfordulhat.  
Tehát szeretnéd törölni a jegyet. Ekkor fogod majd csak igazán a fejed, mikor meglátod, hogy a törlési díj 60 Euroba kerül, tehát 26.000 Ft. Akkor megint a szívedhez kapsz, mikor meglátod, hogy irányonként kerül ennyibe a törlés, tehát oda-vissza : 52,000 Ft.
Mutatom a Wizza szabályzatát erről : 

Az történik ilyenkor, hogy elvileg visszakapd a jegy árát,  (emlékezzünk vissza : 6000 Ft oda és 7000 Ft vissza, vagyis 13.000 Ft),  és 52.000-ret kellene fizetned hogy azt visszakapd! NORMÁLIS ? ? ?  Sajnos tényleg ez van! Magyarul ilyet nem csinálsz ! Na ez tipikusan az az eset, hogy nem törlöd a járatot. Hagyod veszni! Ez van sajnos.  Fogd a 2 jegyed, jelképesen gyűrd össze, és dobd ki a kukába! Vesztettél oda-vissza 13.000 Ft-ot a jegyeken, és vége a történetnek. Szóval kérdezem én: lehet törölni a járatot ? Lehet, csak nagy marhaság, magyarul inkább nem.

De mutatnék egy 2. verziót is ezzel kapcsolatban ! Ennek azért van értelme, mert tegyük fel vettél repülőjegyet Dubajba. Ami mondjuk csak a példa kedvéért 44.000 Ft volt oda és 38.000 Ft volt vissza. Ez ugye : 82,000 Ft.  Itt is úgy alakul, hogy nem tudsz menni sajnos, viszont itt már ennek a törlésnek van értelme. Oda vissza jegy törlése 52,000 Ft-ba kerül (65-65 Euro) és a 82,000 Ft-ból a maradék 30.000 Ft-ot visszakapod :(    Jó ez így ? Nem! De legalább valamennyi visszajött abból a 82-ből még ha csak 30 is... Ennyit tudsz tenni. De visszatérve az első példára, mindaddig amíg csak ilyen párezer Ft-os jegyet sikerült venned, 8000 - 10,000 - 15,000 Ft stb  addig a törlésre semmi esélyed sincs, hogy 1 Ft-os is visszakapj! 
Szóval a repülés nagy elhatározás, mindig át kell gondolnod ! Ha esélyes, vagy eleve tudod magadról, hogy beteges vagy éppen, hogy az egészségügyi állapotod elég kétséges, vagy hogy a munkahelyeden a főnök vagy elenged szabira vagy nem ... szóval ilyen tényezők mellett, a helyedben biztos nem vennék repülőjegyet, hisz a fenti képen is látszik, hogy milyen "büntetési tételek" vannak, tehát szinte biztos, hogy a teljes repülési költségedet el fogod veszíteni! 
Egy szó mint száz. Ha megvetted a repülőjegyet, csak akkor jársz jól, ha elrepülsz, minden más eset komoly anyagi veszteséggel fog járni ! Visszamondani így tehát igazából nem lehet. 
Csak akkor akarjál repülni, ha ezt a tényt elfogadod!

6. Névváltoztatás és egyéb "kisebb" módosítás

Hát úgy, mint az 5-ös pontban látott törlési káosz, és egyéb veszteség, úgy igaz pont erre a kisebb járat módosítási területre :( Pl sokan azt kérdezik tőlem, hogy oké, Ő nem tud menni, mert valami közbejött, akkor adjuk át másnak a jegyet. Jó vicc! Mutatok erről is egy képet a Wizzair üzletszabályzatából.

Itt is tökéletesen látszik, hogy 50Euro-t kér a Wizzair arra, hogy pl egy 5000 Ft-ért megvett Római jegyet átírjon neked. A név átírása oda és vissza összesen 100 Euroba fájna, ami ugye kb +40.000 Ft. 
 Tényleg át akarsz írni egy oda-vissza 10.000 Ft-os jegyet még plusz 40,000-ért ?